Чому чистка оптичних конекторів - найважливіша частина роботи з оптоволокном?
Не секрет, що чистка оптичних з'єднувачів – це невід'ємна частина процесу монтажу та експлуатації волоконно-оптичних ліній зв'язку (ВОЛЗ). Разом з тим, через неочевидність деяких аспектів, вона досі викликає безліч питань, на які ми відповімо в рамках цієї статті.
Напевно, ви чули, що левова частка несправностей ВОЛЗ припадає на оптичний крос. Частина з них викликана забрудненнями оптичних портів і конекторів.
Однією з поширених помилок є відсутність ретельного очищення з'єднувачів під час монтажу. У ряді випадків монтажні бригади навіть не мають оптичного мікроскопа, а для чистки використовують підручні засоби: гігієнічні серветки, туалетний папір тощо. Звичайно, це краще, ніж нічого. Однак частіше за все таким способом не вдається досягти високої якості оптичного контакту. Як результат – підвищені відбиття сигналу на конекторному з'єднанні, підвищений рівень бітових помилок у каналі зв'язку, нагрівання трансиверів тощо. Інженерам доводиться знову і знову шукати несправності на кросі, замінювати патчкорди, пігтейли, адаптери. А цього можна уникнути! І потрібно всього лише взяти за правило контроль і ретельну чистку оптичних портів і конекторів під час будь-яких операцій на оптичному кросі, будь то перекомутація, проведення вимірювань тощо.
Критерії якісного очищення волокна детально описані у стандарті IEC 61300-3-35, який був прийнятий у 2009 р. Міжнародною електротехнічною комісією (МЕК). За кордоном процес очищення оптоволокна перед його з'єднанням називають скорочено IBYC (Inspect Before You Connect). Процедуру IBYC треба виконувати кожного разу при роботі з від'єднанням ліній ВОЛЗ, а не тільки при ремонті чи першому з'єднанні. Це запобігатиме збоям і дорогому трудомісткому ремонту.
Типи забруднень оптичних портів і конекторів
Існує два основних типи забруднень оптоволокна. Перше – частинки сміття, наприклад, пилюки, волокна тканини та інші мікроскопічні предмети.
Забруднення пилом і сміттям
Пил сильно погіршує прохідність оптичного сигналу. Одна мікрочастинка діаметром 10 мікрон здатна блокувати серцевину оптоволокна. Великі частинки сміття створюють додатковий повітряний зазор між з'єднуваними волокнами. Він є причиною підвищення відбиття сигналу в з'єднувачі та значно знижує параметри ВОЛЗ. Крім того, не видалений вчасно пил неминуче призведе до появи подряпин.
Виявити сміття на торці оптоволоконного конектора просто, якщо використовується сучасний мікроскоп, наприклад, компактний Jonard FIM-200 або більш досконалий Greenlee GVIS300C з автоматичним визначенням рівня забруднення.
Важливо пам'ятати, що навіть просте від'єднання і негайне зворотне підключення роз'єму в чистій серверній може стати причиною забруднення, оскільки частинки пластику від зношених конекторів можуть потрапити на світловод волокна.
Другим найпоширенішим видом забруднення є залишки рідин. Це може бути вода, олія, піт з пальців, залишки засобів для чищення тощо. Рідини випаровуються і залишають сліди, які погіршують проходження сигналу. У крайніх випадках заломлення променя світла настільки велике, що лінія втрачає працездатність.
Чистка оптичних роз'ємів: як її проводити?
Таким чином, перевірка оптоволокна є обов'язковою процедурою в усіх випадках. За необхідності слід провести очищення за допомогою спеціальних інструментів і приладдя (наприклада: очисник феррул One-Click Cleaner), які зводять до мінімуму ризик забруднення конекторів миючими засобами, волокнами та частинками сміття.
Слід зазначити, що чистити потрібно як патчкорди, так і порти патч-панелей. Чистка чогось одного не дозволить досягти бажаного результату. Процес чистки оптичних конекторів і портів різними засобами продемонстрований у наступному відео.
У деяких випадках фахівці вважають, що процедура IBYC не потрібна і навпаки є додатковим ризиком забруднення. Наприклад, коли використовуються нові, упаковані заводським способом компоненти ВОЛЗ. На жаль, у реальності все не так.
Чому в питаннях чистоти не можна покладатися на виробника
Існує думка, що, наприклад, новий герметично упакований оптичний конектор (патчкорда або пігтейла) є «стерильним», і при акуратному поводженні його можна використовувати без перевірки мікроскопом і чистки. Однак це хибне уявлення.
Виробники дотримуються ряду вимог щодо чистоти приміщення, але при цьому роз'єм може бути забруднений побічними продуктами виробництва. Насамперед це спеціальні речовини, пластифікатори, які залишають масляні плями в захисних ковпачках конектора. Також на оптоволокно може потрапити рідина, яка використовується для миття прес-форм. Основною функцією ковпачка є захист світловода від механічних пошкоджень, а зовсім не від забруднень.
Крім того, завжди є ймовірність забруднити торець роз'єму під час зняття захисного ковпачка або в процесі комутації на патч-панель. Тому, навіть при наявності нових комплектуючих, їх треба перевіряти перед з'єднанням, а комутацію виконувати вкрай акуратно.
Чистка інструменту для чищення оптичних роз'ємів
Після виконання процедури IBYC важливо не забути перевірити і при необхідності очистити випробувальне обладнання. Так, адаптери відеомікроскопів у процесі роботи постійно з'єднуються з конекторами і також можуть бути забруднені. У результаті випробувальне обладнання стає джерелом забруднення, що негативно позначається на результатах роботи.
Крім того, наявність бруду на об'єктиві мікроскопа призведе до помилок в інспектуванні. У цьому випадку ми будемо бачити бруд на конекторі в місцях, де насправді його немає. У питаннях очищення оптичних роз'ємів дрібниць немає
Таким чином, процедуру перевірки оптоволокна на можливі забруднення не можна пропускати в жодному разі. Більш того, слід уважно ставитися до процедури IBYC. Серцевина – найважливіша частина оптоволокна, яка має бути ідеально чистою. Але і сміття на периферії зрізу також не повинно бути, оскільки забруднення буде поступово мігрувати до центру волокна. Це стосується не лише рідин, а й дрібних частинок, які можуть призвести до появи подряпин і збоїв у роботі ВОЛЗ.